Temos Žymėti visasAtžymėti visus

linas linkevicius.JPG

Užsienio reikalų ministras

Linas Linkevičius

Ministro darbotvarkė cv Twitter

L. Linkevičius: Astravo AE paremta politiniais išskaičiavimais, o ne ekonomine logika

Sukurta 2017.12.19 / Atnaujinta 2017.12.19 09:50

Gruodžio 18 dieną vyko užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus vadovaujamos tarpinstitucinės darbo grupės Lietuvos kaimynystėje statomų atominių elektrinių branduolinės ir radiacinės saugos bei aplinkosaugos klausimams nagrinėti susitikimas.

Susitikime apsikeista informacija apie Astravo atominės elektrinės (AE) saugos problematiką, aptarti 2017 metų tarptautiniai renginiai, kuriuose Lietuva aktyviai kėlė klausimus dėl Astravo AE saugos, ir kur dar kartą buvo patvirtinta, kad Baltarusija, vystydama Astravo AE, pažeidinėja tarptautinių konvencijų reikalavimus. Taip pat buvo aptarti Lietuvos institucijų veiksmai ruošiantis svarbiausiems 2018 metų renginiams ir įvykiams.

Užsienio reikalų ministras susitikime pabrėžė, kad Astravo AE yra aplinkosaugos ir branduolinės saugos grėsmių šaltinis, o projekto naudos tiesiog neegzistuoja.

„Baltarusijai tiek daug elektros energijos nereikia, o užsienio rinkų nėra. Įvertinus potencialias grėsmes tampa aišku, kad šis projektas paremtas ne ekonomine logika, o politiniais išskaičiavimais“, - sakė L. Linkevičius.

2017 metais įvyko net keturi labai svarbūs tarptautiniai renginiai, kuriuose Lietuva aktyviai kėlė Astravo AE klausimą: Branduolinės saugos konvencijos peržiūros susitikimas, Espo ir Orhuso konvencijų šalių susitikimai ir Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Generalinė Konferencija.

Birželio mėnesį Minske vykęs Jungtinių Tautų Espo konvencijos (dėl tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo) šalių susitikimas paliko galioti 2014 metų sprendimą, kuriuo pripažinta, kad Baltarusija stato Astravo AE pažeidinėdama Espo konvencijos reikalavimus. Tų pačių metų rugsėjo mėnesį Juodkalnijoje vykęs Jungtinių Tautų Orhuso konvencijos (dėl visuomenės informavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus) šalių susitikimas taip pat pripažino, kad Baltarusija, vystydama Astravo AE projektą, pažeidė visuomenės teisę gauti informaciją ir dalyvauti priimant sprendimus aplinkos apsaugos klausimais. Tai jau trečias kartas, kai konstatuojama, jog Baltarusija nesilaiko savo tarptautinių įsipareigojimų pagal Orhuso konvenciją.

Tarptautinėje arenoje Lietuva nuolat reiškia susirūpinimą, kad Baltarusija manipuliuoja tarptautiniais branduolinės saugos instrumentais ir selektyviai taiko saugos standartus vystant Astravo AE projektą. Svarbiausi klausimai Lietuvai – Astravo aikštelės parinkimas AE statybai ir galimas neigiamas poveikis Lietuvos aplinkai ir gyventojams nebuvo nagrinėti nei TATENA SEED misijos, nei ES streso testų metu, todėl Lietuvos pozicija lieka nepakitusi: stabdyti Astravo AE statybas ir pasitelkus tarptautinius ekspertus iš pagrindų peržiūrėti projektą.

Rugsėjo 15 dieną užsienio reikalų ministro įsakymu buvo sustiprinta tarpinstitucinės darbo grupės sudėtis į ją įtraukiant aplinkos ir energetikos viceministrus, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovus. Darbo grupei pavesta koordinuoti Lietuvos institucijų veiksmus, kuriais siekiama, kad Lietuvos kaimynystėje nebūtų nesaugių branduolinės energetikos objektų.

Susijusios naujienos Visos naujienos »

Vasario 27 dieną Vyriausybės pasitarime užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pristatė Jungtinių Tautų konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo) sprendimą dėl Baltarusijos veiksmų neatitikties Espo konvencijai Astravo AE klausimu. Vasario pradžioje Espo konvencijos, kuri vienija 44 valstybes, šalių susitikime Ženevoje priimtas sprendimas, patvirtinantis, kad Baltarusija pažeidžia Espo konvenciją: yra netinkamai parinkusi aikštelę atominės elektrinės statyboms Astrave.

Daugiašaliai santykiai »
Espoo.jpg

Vasario 7 dieną Espo konvencijos šalių susitikime Ženevoje priimtas sprendimas, kad parinkdama statybų aikštelę atominės elektrinės statyboms Baltarusija pažeidė Espo konvenciją. Baltarusijos pažeidimų svarstymas susilaukė išskirtinio tarptautinės bendruomenės dėmesio.

Naujienos »

Spalio 16 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius susitiko su Europos Komisijos viceprezidentu energetikos klausimams Marošu Ševčovičiumi. Susitikimo metu ministras padėkojo už paramą Baltijos šalių sinchronizacijos projektui, pasidžiaugė pasiektu regioniniu susitarimu dėl jo vykdymo pradžios bei aptarė tolesnius žingsnius.

Daugiašaliai santykiai »
tomas_razmus-8703.JPG

Viceministras Albinas Zananavičius liepos 17 dieną susitiko su Europos Parlamento pranešėja Ignalinos  atominės elektrinės (AE) uždarymo finansavimo klausimu Rebecca Harms ir aptarė klausimus, susijusius su Ignalinos AE uždarymo finansavimu, Astravo AE branduolinės saugos problematika ir Rytų partneryste.

Europos Sąjunga »

„ES streso testų kritinės rekomendacijos turi būti įgyvendintos iki Astravo AE paleidimo. Jų įgyvendinimas turi būti sąlyga tolesniam ES-Baltarusijos bendradarbiavimui. Tikimės aktyvaus Europos Komisijos įsitraukimo ir šio proceso kontrolės“, - pabrėžė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, komentuodamas liepos 3 dieną pristatytą Astravo AE streso testų peržiūros ataskaitą.

Dvišaliai santykiai »

„Tenka apgailestauti, kad Baltarusija siekia legitimizuoti Astravo atominės elektrinės (AE) projektą viešųjų ryšių priemonėmis, o ne stiprindama branduolinę saugą. Tai, kad streso testų ataskaita parengta pagal Europos Sąjungos metodologiją, savaime suprantama. Tačiau tai – tik formos atitikimas. Turime kalbėti apie turinį, apie ataskaitoje pateiktą vertinimą, rekomendacijas dėl saugos stiprinimo, kurias bus privalu įgyvendinti“, - sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, komentuodamas šiandien Interfax naujienų agentūros išplatintą informaciją, kad Astravo AE streso testai atitinka europinius saugos reikalavimus.

Dvišaliai santykiai » Užsienio reikalų ministro veikla »

Naujienlaiškio prenumerata