Temos Žymėti visasAtžymėti visus

linas linkevicius.JPG

Užsienio reikalų ministras

Linas Linkevičius

Ministro darbotvarkė cv Twitter

URM: Astravo atominės elektrinės streso testai – tik ilgo vertinimo pradžia

Sukurta 2017.11.09 / Atnaujinta 2017.11.09 16:32

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija akcentuoja, kad Baltarusijos paviešinta informacija apie Europos Komisijai pateiktą Astravo atominės elektrinės rizikos ir atsparumo vertinimo testų (streso testų) nacionalinę ataskaitą yra tik ilgo vertinimo proceso pradžia. 

„Baltarusija nuolat siekia legalizuoti projektą, ko padaryti neįmanoma. Streso testų ataskaitos pateikimas Europos Komisijai nereiškia, kad streso testai jau yra atlikti. Tuo labiau, nėra jokio pagrindo teigti, kad elektrinė yra saugi. Ataskaitos pateikimas yra tik pirmas ilgo proceso žingsnis,  po kurio turi sekti nuodugnus Baltarusijos pateiktos informacijos įvertinimas pagal numatytas ir sutartas ES standartus atitinkančias procedūras“, – pabrėžė Linas Linkevičius.

Išvados dėl šios ataskaitos atitikties ES streso testų metodologijai ir Astravo AE branduolinės saugos bus pateiktos tik po išsamaus ES ekspertų vertinimo, kurio tikimasi ne anksčiau nei 2018 metų viduryje. Streso testai yra tik vienas iš daugelio branduolinės saugos stiprinimo elementų. Taip pat Užsienio reikalų ministerija pažymi, kad Baltarusija įsipareigojo atlikti streso testus dar 2011 metais pasirašydama su Europos Komisiją atitinkamą susitarimą. Juo remiantis, streso testai bus laikomi atliktais tik tada, kai bus įgyvendinti visi būtini etapai: Baltarusijos nacionalinę ataskaitą išnagrinės ir savo išvadas bei rekomendacijas pateiks Europos Komisijos sudaryta ekspertų grupė ir Baltarusija šias rekomendacijas įgyvendins.

Streso testai vertina atominės elektrinės technologinio projekto atsparumą išoriniams rizikos faktoriams (gamtos stichijos, elektros tiekimo sutrikimai ar visiškas tiekimo nutraukimas ir pan.), tačiau jie neapima ir neatsako į svarbiausius Lietuvos keliamus klausimus dėl aikštelės seisminių, geologinių ir kitų tyrimų, jos parinkimo kriterijų ir tinkamumo AE statybai. Dėl šios priežasties neįmanoma daryti apibendrinančių išvadų dėl viso projekto saugos.

Astravo AE branduolinės saugos užtikrinimas turi būti siejamas ne vien tik su formalių žingsnių atlikimu, tokių kaip nacionalinės ataskaitos pateikimas ar selektyvus tarptautinių branduolinės saugos standartų taikymas, bet ir su realiu Baltarusijos įsipareigojimų įgyvendinimu sprendžiant Astravo AE problemą.

Lietuva ragina Baltarusiją sustabdyti Astravo AE statybos darbus ir pasitelkti tarptautinius ekspertus nuodugniai Astravo AE projekto peržiūrai. Siekiant įvertinti Astravo aikštelės tyrimus, parinkimo kriterijus ir tinkamumą atominės elektrinės statybai, Baltarusija turi pasikviesti pilnos apimties Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) specializuotą SEED  (angl. Site and External Events Design) misiją. Taip pat Baltarusija privalo tęsti tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo procesą pagal Espo konvenciją ir pateikti tyrimai grįstus atsakymus į Lietuvos keliamus klausimus dėl Astravo AE branduolinės saugos ir aplinkosaugos.

Susijusios naujienos Visos naujienos »

Vasario 27 dieną Vyriausybės pasitarime užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pristatė Jungtinių Tautų konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo) sprendimą dėl Baltarusijos veiksmų neatitikties Espo konvencijai Astravo AE klausimu. Vasario pradžioje Espo konvencijos, kuri vienija 44 valstybes, šalių susitikime Ženevoje priimtas sprendimas, patvirtinantis, kad Baltarusija pažeidžia Espo konvenciją: yra netinkamai parinkusi aikštelę atominės elektrinės statyboms Astrave.

Daugiašaliai santykiai »
Espoo.jpg

Vasario 7 dieną Espo konvencijos šalių susitikime Ženevoje priimtas sprendimas, kad parinkdama statybų aikštelę atominės elektrinės statyboms Baltarusija pažeidė Espo konvenciją. Baltarusijos pažeidimų svarstymas susilaukė išskirtinio tarptautinės bendruomenės dėmesio.

Naujienos »

Spalio 16 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius susitiko su Europos Komisijos viceprezidentu energetikos klausimams Marošu Ševčovičiumi. Susitikimo metu ministras padėkojo už paramą Baltijos šalių sinchronizacijos projektui, pasidžiaugė pasiektu regioniniu susitarimu dėl jo vykdymo pradžios bei aptarė tolesnius žingsnius.

Daugiašaliai santykiai »
tomas_razmus-8703.JPG

Viceministras Albinas Zananavičius liepos 17 dieną susitiko su Europos Parlamento pranešėja Ignalinos  atominės elektrinės (AE) uždarymo finansavimo klausimu Rebecca Harms ir aptarė klausimus, susijusius su Ignalinos AE uždarymo finansavimu, Astravo AE branduolinės saugos problematika ir Rytų partneryste.

Europos Sąjunga »

„ES streso testų kritinės rekomendacijos turi būti įgyvendintos iki Astravo AE paleidimo. Jų įgyvendinimas turi būti sąlyga tolesniam ES-Baltarusijos bendradarbiavimui. Tikimės aktyvaus Europos Komisijos įsitraukimo ir šio proceso kontrolės“, - pabrėžė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, komentuodamas liepos 3 dieną pristatytą Astravo AE streso testų peržiūros ataskaitą.

Dvišaliai santykiai »

„Tenka apgailestauti, kad Baltarusija siekia legitimizuoti Astravo atominės elektrinės (AE) projektą viešųjų ryšių priemonėmis, o ne stiprindama branduolinę saugą. Tai, kad streso testų ataskaita parengta pagal Europos Sąjungos metodologiją, savaime suprantama. Tačiau tai – tik formos atitikimas. Turime kalbėti apie turinį, apie ataskaitoje pateiktą vertinimą, rekomendacijas dėl saugos stiprinimo, kurias bus privalu įgyvendinti“, - sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, komentuodamas šiandien Interfax naujienų agentūros išplatintą informaciją, kad Astravo AE streso testai atitinka europinius saugos reikalavimus.

Dvišaliai santykiai » Užsienio reikalų ministro veikla »

Naujienlaiškio prenumerata