Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA RUSIJOS FEDERACIJOJE IR UZBEKISTANO RESPUBLIKAI

Adresas: Borisoglebskij per. 10, 121069 Maskva, Rusija

plačiau »

Tel. +7 495 785 86 05, +7 495 785 86 25 (konsuliniai klausimai)
Faksas +7 495 785 86 00, +7 495 785 86 49 (konsuliniai klausimai)
El. paštas

Dviejų valstybių ambasadoriai atidarė lietuvių fotomenininko parodą Maskvoje

Sukurta 2017.02.03 / Atnaujinta 2017.02.03 16:36
   Dviejų valstybių ambasadoriai atidarė lietuvių fotomenininko parodą Maskvoje
   Dviejų valstybių ambasadoriai atidarė lietuvių fotomenininko parodą Maskvoje
   Dviejų valstybių ambasadoriai atidarė lietuvių fotomenininko parodą Maskvoje
   Dviejų valstybių ambasadoriai atidarė lietuvių fotomenininko parodą Maskvoje

   Vasario 2 d. Prancūzijos kultūros institute Maskvoje buvo atidaryta unikali vieno pačių žymiausių Lietuvos fotografų Antano Sutkaus darbų paroda, kurioje įamžintas dviejų garsių prancūzų – filosofo-egzistencialisto Žano-Polio Sartro ir rašytojos Simon de Bovuar – apsilankymas Lietuvoje 1965 metais.

   Parodą, parengtą bendromis Lietuvos ir Prancūzijos atstovybių Rusijoje pastangomis, atidarė Lietuvos ambasadorius Remigijus Motuzas ir Prancūzijos ambasadorius Žan-Moris Riper. Ambasadoriai savo pasisakyme pabrėžė, kad ši paroda tai įrodymas, kad valstybių bei iškilių menininkų draugystė nežino sienų ir ji nėra pavaldi laikui. A. Sutkaus fotografijos, darytos daugiau kaip prieš 50 metų, tuo metu, kai Vakarus ir Rytų Europą skyrė geležinė uždanga, įamžino žymių Prancūzijos asmenybių kelionę į Lietuvą, apsilankymą Kuršių nerijoje – nuostabiame gražiausiame mūsų šalies gamtos kampelyje, įtrauktame į UNESCO Pasaulio paveldo objektų sąrašą.

   Ambasadorius R. Motuzas atkreipė į atidarymą susirinkusios publikos dėmesį į A. Sutkaus prisimintą epizodą, kai Ž.P. Sartras, eidamas per smėlį, staiga sustojo ant kopos, apsidairė ir pasakė: „Jaučiuosi, lyg stovėčiau rojaus prieangyje.“ 

   Atidarant parodą ne kartą akcentuota, kad, būtent A. Sutkaus daryti Ž.P. Sartro portretai labiausiai išgarsino Lietuvos fotografijos mokyklą – pirmiausia buvusioje SSSR, o vėliau ir visame pasaulyje. R. Motuzas priminė parodos lankytojams, kad žymioji fotografija, pavadinta „Sartras kovoja su vėju Kuršių nerijoje“, tapo chrestomatine – buvo įtraukta į Prancūzijos mokyklinius vadovėlius, o vėliau netgi buvo panaudota kaip modelis Ž. P. Sartro skulptūrai, kuri šiandien puošia Nacionalinę biblioteką Paryžiuje. A. Sutkaus fotografijos buvo spausdinamos pirmuosiuose Prancūzijos laikraščių ir žurnalų puslapiuose, minint filosofo 100-ąsias gimimo metines.

   R. Motuzas pajuokavo, kad nedaug trūko, jog šių kadrų pasaulis galėjo ir neišvysti. Kaip yra prisipažinęs pats A. Sutkus, jis stengėsi, kad Ž.P. Sartras nepastebėtų jo fotografuojančio – kitaip jis iškart būtų atsisakęs A. Sutkaus palydos, nes filosofas nemėgo būti fotografuojamas. Vis tik paskutinį vakarą A. Sutkus prisipažinęs garsiajam prancūzui, kas jis iš tikrųjų esąs. Anot lietuvių fotomenininko, Ž. P. Sartras tik atsiduso ir paprašė, kad  šis bent atsiųstų keletą nuotraukų. Kelios jų vėliau iš tiesų buvo nuvežtos į Paryžių ir A. Sutkų pasiekusi žinia, kad Ž.P. Sartrui nuotraukos labai patikusios. Po to, A. Sutkus dar ilgus metus gaudavo žymaus prancūzo sveikinimus iš Paryžiaus.

   Paroda surengta LR užsienio reikalų ministerijai bendradarbiaujant su VšĮ Antano Sutkaus fotografijų archyvu. Prancūzijos kultūros institute Maskvoje ji veiks iki vasario 19 d.

    

    

   Naujienlaiškio prenumerata