Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Viceministras S. Šatūnas dalyvavo 13-oje PPO ministrų konferencijoje Abu Dabyje

Sukurta 2024.03.02 / Atnaujinta 2024.03.02 09:58
   Viceministras S. Šatūnas dalyvavo 13-oje PPO ministrų konferencijoje Abu Dabyje
   Viceministras S. Šatūnas dalyvavo 13-oje PPO ministrų konferencijoje Abu Dabyje

   Vasario 26 – kovo 2 dienomis Abu Dabyje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE), užsienio reikalų viceministro Simono Šatūno vadovaujama delegacija dalyvavo 13-oje Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) ministrų konferencijoje.

   Nacionaliniame pasisakyme S. Šatūnas atkreipė dėmesį į Rusijos karo prieš Ukrainą keliamas grėsmes tarptautinei bendruomenei.

   „Mums posėdžiaujant Abu Dabyje, Rusijos agresija prieš Ukrainą – suverenią šalį, PPO narę – tęsiasi. Šis karas yra išpuolis ne tik prieš Ukrainą, bet prieš visas PPO nares. Mes kartu kuriame taisykles, o Rusija jas griauna. Tai veikia pasaulinę prekybą, sukelia maisto ir kitų būtinųjų prekių tiekimo grandinių krizes, kenčia labiausiai pažeidžiamos valstybės,“ – sakė S. Šatūnas.

   Viceministras pabrėžė, kad daugiašalė prekybos sistema – su PPO jos centre – yra pagrindas laisvai ir sąžiningai pasaulinei prekybai užtikrinti, todėl ypatingas dėmesys turi būti skiriamas prekybos taisyklių modernizavimui bei PPO efektyvumo didinimui. „Tik sklandžiai funkcionuojanti PPO gali prisidėti prie šiandieninių globalių iššūkių sprendimo, užkirsti kelią nesąžiningiems ne rinkos ekonomikos šalių veiksmams bei nustatyti pasaulines el. prekybos taisykles,“ – savo pasisakyme pažymėjo viceministras.

   Susitikime Abu Dabyje ministrai pasiekė kai kurių svarbių pasaulio prekybos sistemai rezultatų.

   Oficialiai patvirtino Komorų salų ir Rytų Timoro narystes PPO. Šių šalių prisijungimas – svarbus žingsnis besivystančių šalių integracijoje į pasaulinę prekybos sistemą. Nuo šiol PPO vienija 166 pasaulio valstybes, kurios sudaro daugiau nei 90 proc. pasaulio prekybos.

   Ministrų konferencijoje buvo paskelbta apie 72 PPO nares vienijantį Prekybos paslaugomis reguliavimo šalies viduje susitarimo įsigaliojimą. Skaičiuojama, jog susitarimas leis prekybos paslaugomis sąnaudas visame pasaulyje sumažinti daugiau nei 125 mlrd. dolerių.

   Taip pat Jungtiniuose Arabų Emyratuose buvo susitarta dirbti dėl PPO ginčų sprendimo sistemos  atkūrimo iki 2024 m. pabaigos ir pratęstas elektroninės prekybos moratoriumas, kuris neleidžia įvesti muitų elektroniniu būdu perduodamam turiniui. Pastarasis sprendimas ypač svarbus elektroninės prekybos plėtrai, nes mažina ekonominę naštą, tenkančią verslams ir vartotojams.

   Vizito Abu Dabyje metu užsienio reikalų viceministras taip pat dalyvavo Europos Sąjungos Tarybos prekybos klausimais bei Užsienio reikalų tarybos posėdžiuose ir kituose 13-osios PPO ministrų konferencijos paraštėse organizuojamuose renginiuose. 

   PPO ministrų konferencija, įprastai organizuojama kas dvejus metus, yra aukščiausias PPO sprendimų priėmimo organas.