Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma Apostille
Dokumento legalizavimo ar patvirtinimo pažyma Apostille reikia tam, kad vienos valstybės dokumentus galėtų svarstyti kitos valstybės institucijos, šie dokumentai sukeltų teisines pasekmes kitoje valstybėje, išskyrus atvejus, kai pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar Europos Sąjungos teisės aktus dokumentų legalizuoti ar tvirtinti pažyma Apostille nereikia.
Jei dokumentai, kurie bus teikiami įstaigai Lietuvoje, buvo išduoti valstybėje, prisijungusioje prie 1961 m. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo, jie turi būti tvirtinami pažyma Apostille dokumentą išdavusioje valstybėje.
Dokumentų tvirtinimas pažyma Apostille – kompetentingos institucijos atliekamas dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo tikrumo patvirtinimas pažyma Apostille, numatyta 1961 m. spalio 5 d. Hagos konvencijoje dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo.
Jei dokumentai išduoti valstybėje, neprisijungusioje prie 1961 m. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo, juos reikia legalizuoti.
Dokumentų legalizavimas – kompetentingos institucijos, paprastai Užsienio reikalų ministerijos ir / arba tos šalies diplomatinės atstovybės arba konsulinės įstaigos, atliekamas dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo tikrumo patvirtinimas.
Dokumentas laikomas legalizuotu tik tada kai jis yra patvirtintas du kartus – dokumentą išdavusioje valstybėje, ir valstybėje, kurios įstaigai dokumentas bus teikiamas. Tai reiškia, kad dokumentus pirmiausia reikia pateikti patvirtinti šalies, išdavusios dokumentą, užsienio reikalų ministerijai ir / arba tos šalies diplomatinei atstovybei arba konsulinei įstaigai, po to tą dokumentą turi patvirtinti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija arba Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga ir tik tada išverstas dokumentas tinkamas pateikti Lietuvos Respublikos institucijoms.
Gali būti legalizuojami ir tvirtinami pažyma Apostille šie oficialūs dokumentai:
- išduoti valstybės ir savivaldybės institucijų ar pareigūnų, taip pat išduoti prokuroro, teismo pareigūno arba teismo sprendimus vykdančio asmens;
- administraciniai dokumentai;
- notariniai aktai;
- fizinių asmenų pasirašytų dokumentų oficialūs patvirtinimai;
- notariniai oficialių dokumentų nuorašai.
Dokumentų tvirtinimą pažyma Apostille atlieka Lietuvos Respublikos notarai, ne Užsienio reikalų ministerija.
Dėl dokumentų legalizavimo Lietuvoje reikia kreiptis į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją, adresu: J. Tumo-Vaižganto g. 2, Vilnius (įėjimas iš kairės ministerijos pusės).
Laiką dokumentų pateikimui būtina rezervuoti elektroninėje asmenų registracijos sistemoje.
Konsulinis mokestis už vieno dokumento legalizavimą – 20 eurų.
Daugiau informacijos apie dokumentų legalizavimą bei dokumentų tvirtinimą pažyma Apostille, rasite Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos internetinėje svetainėje.
PASTABA: |
Asmenys, esantys užsienio valstybėje, prašymą dėl dokumentų, išduotų Lietuvos Respublikos institucijų, tvirtinimo pažyma Apostille, gali pateikti Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai. Konsulinis mokestis už vieno dokumento legalizavimą – 20 eurų. |
Dokumentų legalizavimui ir Lietuvos Respublikos institucijų išduotų dokumentų tvirtinimui pažyma Apostille Lietuvos Respublikos ambasadoje Rusijos Federacijoje asmenys gali kreiptis asmeniškai arba per atstovą.
Pateikti dokumentai patvirtinti pažyma Apostille yra perduodami Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsuliniam departamentui. Dokumento patvirtinimas pažyma Apostille ir persiuntimas Lietuvos Respublikos ambasadai Rusijos Federacijoje paprastai užtrunka vieną mėnesį. Jeigu kartu pateikiami dokumentai ir dėl kartotinio civilinės būklės liudijimo išdavimo – 2-3 mėnesius.
Lietuvos ambasadoje Rusijos Federacijoje legalizuojami oficialūs dokumentai, išduoti Lietuvoje ir kitose užsienio valstybėse, kuriose nėra veikiančios arba akredituotos Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos.
Teikiant užsienio valstybėse išduotus dokumentus legalizavimui Lietuvos Respublikos ambasadoje Rusijos Federacijoje jie turi būti legalizuoti dokumentą išdavusios valstybės diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje Rusijos Federacijoje.
Vadovaujantis dokumentų legalizavimo procedūrą reglamentuojančiais Lietuvos Respublikos teisės aktais, galimybė legalizuoti elektroninius dokumentus nenumatyta, t. y. dokumentai turi būti patvirtinti fizinėmis žymomis.
Pateikiami dokumentai:
- dokumento, kurį reikia legalizuoti ar patvirtinti Apostille, originalas (notaro patvirtintas nuorašas gali būti teikiamas tik Lietuvoje išduotų dokumentų);
- asmens galiojantis pasas ar kitas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas (arba notariškai patvirtinta kopija, kai dokumentai teikiami per atstovą (užsienio valstybės notaro parašas ir antspaudas turi būti legalizuotas tos valstybės diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje Rusijos Federacijoje);
- laisvos formos prašymas dėl dokumento legalizavimo ar tvirtinimo Apostille, kuriame prašoma nurodyti valstybę, kurioje planuojama pateikti legalizuotą dokumentą ir savo kontaktinius duomenis (el. pašto adresą ir telefono numerį);
- konsulinis mokestį už dokumentų legalizavimą – 20 eurų (mokamas ambasadoje grynaisiais pinigais (eurais) arba ne Rusijos Federacijos banko mokėjimo kortele);
- vieno vizito metu galima pateikti legalizuoti ne daugiau nei 3 dokumentus.
Dokumentai turi būti tvarkingi, įskaitomi, juose turi būti vietos legalizavimo įrašui ir spaudams. Jeigu dokumentą sudaro keli lapai, jie turi būti susiūti.
Kiekvienas dokumentas tvirtinamas atskirai (pvz., diplomas ir jo priedas yra 2 dokumentai).
SVARBU: |
Dokumentai, išduoti iki 1990 m. kovo 11 d., turintys Lietuvos Tarybų Socialistinės Republikos (LTSR) atributiką, nėra nei legalizuojami, nei tvirtinami pažyma Apostille. Jie turi būti pakeisti naujais dokumentais. |
Atsiimti pažyma Apostille patvirtintą dokumentą pilietis asmeniškai atvyksta į Lietuvos Respublikos ambasadą Rusijos Federacijoje konsulinio priėmimo metu.
DĖMESIO: |
Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog pažyma Apostille gali būti tvirtinami tik po 1990-03-11 Lietuvos Respublikoje išduoti civilinės būklės liudijimai. Jeigu Jūsų civilinės būklės liudijimas yra išduotas iki 1990-03-11, Jūs taip pat turite kreiptis dėl kartotinio civilinės būklės liudijimo išdavimo. |
SVARBU: |
Konsulinėms paslaugoms gauti reikia iš anksto užsiregistruoti čia. Registraciją būtina papildomai patvirtinti per 15 min., kitu atveju ji bus automatiškai atšaukta. |